Monday, November 28, 2005

Anglie II 5/10/2005


Ahoj všichni,
tak jsem tu zase po týdnu s dalším psaním. Zapomněla jsem vám minule napsat, že kdyby vás to nezajímalo, ozvěte se, já si vás smáznu ze seznamu :)

Nejdřív komentář k vašim ohlasům: není to tak, jak psal Ivan, že by záměna splachování a světla byla možná ve všech místnostech a tudíž, že bych si splachovala v obýváku. Tohle jde jen na záchodě, určitě by se vám to podařilo taky, ty zaběhnuté automatismy jsou hrozné. A dále pak ke komentáři mého bratra: ne, ta jejich vlídnost mi nevadí a české "kurva, kurva" mi moc neschází, občas tady ostatně slyším podobné "oh, shit". Navíc jsem měla na mysli takovou tu českou otrávenost a nevstřícnost téměř v jakékoliv i zcela běžné situaci.

Dneska tedy podrobněji k těm školám. Nejdřív vám nastíním místní systém, mně to trvalo bratru týden, než jsem se zorientovala. Děti jdou do školy už v 5 (jo, školy a zdravotnictví jsou tu zadarmo, tedy existují tu i soukromé instituce placené, ale to gró 90% dětí chodí do státních), prvních 6 tříd absolvují na Primary School, tedy první stupeň. Pak jdou na Secondary School, year 7-11, takže žádné grades jak nás učili, kde po pěti letech skládají státní zkoušky GCSE, jakoby naše maturity zhruba z 5-7 předmětů, které si žáci vyberou na začátku year 10. Na základě toho a přihlášek je pak vezmou na College, ale nemusí, v 16 už můžou být vrhnuti do světa pracovně-právních vztahů. Většina jich ale jde dál. Ta College je pro nás trochu matoucí, protože obsahuje jak akademické vzdělání, tak zdravotku, ekonomku, průmyslovky a učňáky s maturitou, vše v jednom, každá prostě nabízí celou šíři dalšího vzdělávání včetně večerní školy a třeba placených hodin nějakého jazyka pro veřejnost. To akademické vzdělání něco a la náš gympl se jmenuje A-level a trvá dva roky, studuje se 3-5 předmětů pouze a zase se končí zkouškami, na jejichž základě tě už vezmou na ten Cambridge.

Takže Kačku jsem udala téměř okamžitě. Obrátíte se na místní LEA a tam vám v ED řeknou, která CS má volná mista. Maji rádi zkratky, takže Lokální vzdělávací autorita představovaná Vzdělávacím oddělením místního obvodního úřadu vám řekne, v jaké spádové škole mají volno a tam prostě dítě do year 7 direktivně umístí, napíšou jim, že k nim přijde to a to dítě. Takže dítě Katherine Smela chodí do group 7L (z toho měla radost, že šla rovnou z pětky do sedmičky) na Whitton School, což je sportovní škola, ale sport nemusíte dělat, když nechcete, ale Kačce se zatím chce, takže o poledních přestávkách chodí na badminton a pinčes a v pondělí po škole na dívčí fotbal. Jo, to jsem vám ještě neřekla, maji denne od pul devate do pul treti, coz je 5 celych vyucovacich hodin. Obedy maji formou kantyny, kde maji hlavne bagety a hamburgry, taky bramburky ci kitkat. To jedno teple jidlo v menu deti zkusili jednou a byly otravene, takze si nosi bile chleby v krabicce z domova a obedvaji ve ctyri, kdyz prijdou ze skoly domu.

Tondu si pry musim domluvit se skolou uz osobne, ale 40% deti byva na skolu prijato z titulu, ze tam ma uz nejakeho sourozence. Tak jsme se tam vydali, byli velmi vstricni, mluvili jsme s pani reditelkou, ktere bych se tedy nechtela dostat do sparu, vysoka, autoritatvni anglicanka se spicatym orlim nose a usmevem sice, ale bylo videt, ze ho umi odlozit. Ta nas predala vedouci rocniku 10, poradkyni pro zahranicni studenty a poradkyni pro prijimani zaku a s nimi jsme to cele probrali. Byli kompetentni, mluvili k veci a meli pochopeni. Tonda se totiz musel uz ted rozhodnout z jakych predmetu bude delat ty GSCE zkousky, krome povinnych science (nase bilogie, chemie a fyzika dohromady), english a maths dostal navic arts, electronics a pc programming. Dali jsme ho na mou zadost do roku 10, prestoze vekove patril uz do 11, ale je nastesti prazdninovy a uznali, ze by mel asi problemy dohnat vse jazykove a k tomu pripravu ke zkouskam za lonsky rok. Denne dela tak hodinu pripravu do skoly, v nedeli i vic. Tony Smely z group 10W. Takze ti dva nastoupili ten druhy zarijovy tyden v utery a ve stredu normalne do skoly a vicemene to oba zvladaji. Vyrazi kazde rano v uniforme tj. cerne boty, cerne kalhoty/sukne, sedive triko s limeckem a vinova mikina se znackem skoly. Ani moc nereptaji, akorat jim vadi to jiste popreni jejich osobnosti vyjadrene oblecenim, coz chapu. A nesou si na telocvik dalsi, jinou uniformu v predepsanych barvickach, na kazdy sport pro jistotu jinou. Bile tricko a cerne trenky jsou zaklad, vzpomnela jsem si na nase skvele ubory na zakladce, tak uz tam jsou skoro ty anglani taky.

Nejvetsi potiz byla s Jankem, to vam snad nebudu ani licit cele, trvalo nam to dva tydny, nez jsme ho udali. Tady uz v 16 nemusi chodit do skoly, navic jednotlive College maji uplnou autonomitu, takze kazdy rikal ci chtel neco jineho. Nejdriv ho nechteli bez tech zaverecnych zkousek ze secondary school, at si je dodela, tak jsme shaneli kurs na GCSE zkousky. Na vsech skolach v okoli meli absolutne plno a to vetsinou cernochu, indu nebo muslimu, tedy aspon z toho co jsme potkavali na chodbach. Pak nam jinde rekli, ze muze rovnou do toho A-levelu, co jsme chteli, bez zkousek. No a nakonec ho do jedne City of Westminster College proste vzali bez zkousek, tedy psal neco aby prokazal matematickou a jazykovou gramotnost a napsal to na vybornou:) Rovnou mu sepsali ve spolupraci s nim a se mnou rozvrh: prava, media, francouzstina, anglictina. Ostatni predmety se bud kryli casove s temihle nebo nepripadali v uvahu jako treba chemie. Takze ma jen ctyri predmety, coz je normalni, kazdy dvakrat tydne dve hodiny v prumeru, ale je to dost z ruky. Paradoxne jsou skoly v centru volnejsi, protoze tam nebydli tolik lidi a bydli tam vic bohatych, kteri daji sve deti na nezavisle placene vyhlasene internatni skoly ve Skotsku. Tak tam chodi, remca a studuje, ja uz mu moc nepomuzu, protoze pravnicke terminy fakt neznam a francouzsky neumim, tak se pere sam. Tak to ma byt: Jan Smely A-level a pry si ma radsi zmenit jmeno, chce-li se v teto zemi pohybovat.

A jeste vas trochu naladim na priste, chystam se totiz na jidlo obsirneji a na blizke okoli vcetne zachazeni s odpadem. Predstavte si, ze anglicka slanina se tu kupodivu jmenuje jenom ‘bacon‘ a je to chutove uplne neco jineho nez v Cechach. Muzete mit neuzenou nebo uzenou, na dubovem dreve nebo jen tak, organic, coz znaci neco jako u nas z ecofarem a neco jako dvakrat vic penez, v kuse ci platcich krajenych z kyticky primo k osmazeni po ranu, a taky si muzete vybrat, jestli ji chcete z Yorkshire, Wiltshire nebo jinych horoucich pekel, v mistopise jsem tedy zatim zcela mimo misu. O obsahu tuku slaninky ani nemluvim, protoze je temer libova s garantovanym obsahem tuku do 10%. Proste dobrutka. Takze si jdu neco dat.

Mejte se hezky a priste zase napisanou, Jitka (a omlouvám se za smíšenou diakritiku, jeden počítač odmítá podporovat češtinu)
Posted by Picasa

1 Comments:

Anonymous Anonymous said...

y toho, co vim o grades a zears ve skolach v anglii: kdyz jsem v cervnu roku 2000 prijela do anglie, 'moje' deti chodili do grade2 a grade6. po prazdnicnach se vsecko ale nejakym narizenim shora zmenilo a deti chodili do year2 a year6 a k tomu se do zavorky pripisovalo grade3 a grade6. nejak slo o to, sjednotit nazvy tech postupnych rocniku,a by v tom nebyl takovy binec, protoze si to skoly nazyvaly samy, jak chtely /na tech vyssich /soukromych/ to tak maji doted, lower six a upper six jeste nepatri k tem nejslozitejsim/. jako na kazde soukrome skole zacinaly deti chodit do skoly uz ve ctyrech letech, a to do grade1. skola je povinna od peti let a na statnich skolach taky deti do ni od peti chodi. takze odtud year1 pro zminene ctyrlete tu mame reception class.

Tue Apr 18, 07:17:00 AM  

Post a Comment

<< Home