Anglie XXII - Sponzorství

Briti jsou sponzorstvím, charitami, dobrovolné práci pro místní spolky a dary pro různé instituce úplně posedlí. Nejenže každý měsíc zaťuká nejméně jeden člověk, který ‘rejzuje fundy‘ způsobem dům od domu, k tomu na cestě do práce potkáte každý den alespoň jednoho s kasičkou na něco v metru. Dále na každé High Street, což, jak jsem psala, je centrum každé čtvrti či čtvrtičky, ne náměstí, ale hlavní třída s obchody, jsou nejméně tři charitativní sekáče. Nemají tady second handy v našem pojetí, ale věci z druhé ruky koupíte právě jen v těchto charitami provozovaných obchodech. Když něco doma nepotřebujete, nandáte to do pytlů a donesete zdarma do obchodu, tam si to přeberou, ocení a vystaví. Takže každý, kdo daruje věci či tam něco koupí, nepřímo přispívá na danou věc - hospice, bezdomovce, výzkum rakoviny, děti s leukemií, afričany s AIDS, sirotčince atd.
Další nepřímá cesta sponzorství vede skrz nákupy v Tesco’s, jak se tady říká. Už jsem psala, ze Tesco je největší prodejce potravin a dalšího zboží v Británii, na každé High Street najdete jednu prodejnu ze čtyř velikostí Tesco, plus obří supermarkety jsou celkem výhradně jejich. Tak na začátku školního roku, a pak ještě dvakrát během roku, za každý nákup v Tesco dostanete třeba Sports Equipment, Books nebo PCs Vouchers, čiliže poukazy, za každých utracených 10 liber jeden poukaz v hodnotě tuším 0.01 libry. Pro vás nemají žádnou cenu, ale pošlete je po dětech do škol, ty jich nasbírají desetitisíce a posléze je použijí při nákupu dotyčného sponzorovaného vybavení. Neboli Tesco za vaše peníze sponzoruje vybavení pro vaše děti do škol.
Každá správná rodina má nastavené 2-3 trvalé měsíční příkazy na směšné částky 5 liber pro nějakou nadaci či charitu. Středostavovské matky v domácnosti, kromě toho že chodí 3x týdně plavat, tak taky 2x týdně pomáhají v místním arts centru zvedat telefony, u některé z charit prodávají v obchodě, ve škole svých dětí pomáhají při přípravě vánočního trhu nebo s oddílem skautů prodávají na místní pouti vlastní buchty a dorty a přispívá tak na jejich činnost. Mimochodem to byla velmi zajímavá zkušenost, já jsem upekla dvě buchty a měla jsem pocit, jak jsem obětavá, ale byly tam maminky, které třeba dodaly 16 velkých kulatých namazaných dortů, nebo 250 muffinů. Pak jsme celé dopoledne prodávaly pití a občerstvení lidem na pouti, v zákulisí jsme mazaly sendviče přinesenými pomazánkami a rovnaly dorty a buchty na papírové tácky. Rozlévaly jsme čaj a kávu a byla to sranda, do té doby, než nějaký zatvrzelý Brit vám řekne, že ten čaj (rozumí se s mlíkem) je nějaký moc tmavý, že jste netrefili správně ten poměr čaje a mlíka. Taky je sranda, že všichni používaji dvě lžičky, jednu na nasypání cukru do čaje (suchou) a druhou (mokrou) si to zamíchají a dají ji zase zpátky do kelímku s vodou a ten za ním je použije stejně zase. Takový systém u nás nemáme, rozhodně tím ušetří spousty plastových lžiček. A to už jsem u dalšího tématu, jak se Briti snaží být zelení a zmenšovat svoji uhlíkovou stopu (carbon footprint, snad se to tak česky řekne) v časoprostoru.
0 Comments:
Post a Comment
<< Home